we are the best
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
we are the best

www.hofman.blog.com.mk www.kolekcioner.piczo.com
 
HomePortalLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Drogata i nezinite dejstva

Go down 
2 posters
AuthorMessage
AlexHofman

AlexHofman


Number of posts : 140
Age : 37
Registration date : 2008-04-01

Drogata i nezinite dejstva Empty
PostSubject: Drogata i nezinite dejstva   Drogata i nezinite dejstva EmptySat Apr 05, 2008 3:18 pm

Ah toj ubavo brz zivot tie custva koi gi ima od drogata kolku e ubava kolku e interesno koga si izdrogiran. Cuvstvoto na semoknost i na na toa deka si naj naj se sto e dobro si ti no nikako da te pogledne nekoj nastrana zosto crna cuma se zadade vo toj moment Razz:P:P
Mislam deka drigata e dobra prvoto vreme da i posle e uste poubavo no zavisnosta koja ja stvara e mnogu teska bolna i se strada i pati zaradi toa no edno da znaete koj ne probal neznae i uste edno NE PROBUVAJTE iako toa e nesto sto laze i sto sekoj kopnee da go proba.
Ako imas probano bilo kakva droga znae kako e i sto a ako ne si probal kazi ni zosto toa e taka ako znaete nekoja prikazn za drigata koja bila kaj vas vo komsiluk ili na skolo kazete ja da izvleceme pouka ili da se navleceme na drogata sekoj so svoite procenki i razmisluvanja ne mislam da vi delam mozok zosto i jas ne sum pamet za sam sebe pa ne za vas lol! a i da vikam vaka otvoreno mnogu mnogu ne se sekiram dali ke se drogirate ili ne HeHaHeHa
Back to top Go down
Dark_Elf-F

Dark_Elf-F


Number of posts : 105
Age : 36
Location : Kavadarci
Registration date : 2008-04-04

Drogata i nezinite dejstva Empty
PostSubject: Re: Drogata i nezinite dejstva   Drogata i nezinite dejstva EmptySat Apr 05, 2008 4:18 pm

Pa drogata ja smetam za porok na denesnicata
Ne se drogiram za da znam kakvo e cuvstvoto ni pak me interesira da vi kazam pravo a i mene bas ne me interesira koj se drogirat ili ne se drogirat mislam sekoj si e odgovoren za sebe jas ne sum nikoj i nisto ili pak nekoj drug za pamet da solime
kako i da e smetam deka drogata ne deka moze,tuku taa go unistuva covekot (zavisnikot)
Back to top Go down
AlexHofman

AlexHofman


Number of posts : 140
Age : 37
Registration date : 2008-04-01

Drogata i nezinite dejstva Empty
PostSubject: Re: Drogata i nezinite dejstva   Drogata i nezinite dejstva EmptySat Apr 05, 2008 4:26 pm

Edno e jasno kako den i toa e deka na toj sto e zavisen edno i edinstveno ubavo i bitno nesto vo zivotot mu e DROGATA i da go ostavis da bira megu zenska i droga ke odberi droga a za toa deka sam si se unistuva si vo pravo
Back to top Go down
AlexHofman

AlexHofman


Number of posts : 140
Age : 37
Registration date : 2008-04-01

Drogata i nezinite dejstva Empty
PostSubject: Re: Drogata i nezinite dejstva   Drogata i nezinite dejstva EmptySun Apr 06, 2008 1:27 am

Со снимањето на мозокот на корисниците на кокаин, група научници ја откри потенцијалната биолошка база за зависност од кокаин, што објаснува зошто кај некои...



.. луѓе се развива тешка зависност од кокаин, додека други луѓе повремено можат да ја користат оваа дрога.

Снимките на мозокот кои ги направија научниците од "Trinity College" во Даблин, покажуваат дека кокаинот ги менува деловите на мозокот кои го управуваат однесувањето и правилното донесување на одлуки.

Тое е главната шричина поради што оваа дрога влијае на т.н. сила на умот, која не е доволна силна кај поединци, па затоа и ги прави пораниливи.

Истражувачите го снимале мозокот на корисниците на кокаин додека извршувале одредени компјутерски задачи, и откриле дека кокаинот ја зголемува активноста на предниот дел на мозокот, и дека постојат одредени разлики во мозочната структура кај овие лица.

Меѓутоа, сеуште не е јасно дали пронајдените разлики постоеле и пред конзумирањето на кокаин, или пак се резултат од употребата на дрогата.

"Ова истражување ни помогна да се одалечиме од ставот дека зависноста од дрога е морална слабост и ја набљудуваме како медицинска состојба", објасни докторот Hugh Garavan, за BBC.
Back to top Go down
Sponsored content





Drogata i nezinite dejstva Empty
PostSubject: Re: Drogata i nezinite dejstva   Drogata i nezinite dejstva Empty

Back to top Go down
 
Drogata i nezinite dejstva
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
we are the best :: Poroci-
Jump to: